Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 270 109 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

Windows XP - usługi

wtorek, 30 września 2008 16:01
Windows XP Professional dla przeciętnego użytkownika chodzi z pozoru szybko i poprawnie. W tym wpisie opiszę usługi, które można wyłączyć (opcjonalnie). Każdą z usług możemy modyfikować przez: start-uruchom-services.msc. Aby wyłączyć usługę klikamy na nią prawym przyciskiem myszy - właściwości-typ uruchomienia-wyłączony. **
Oto usługi, które opcjonalnie można wyłączyć:
*  Aktualizacje automatyczne - usługa pobierania aktualizacji dla systemu Windows. Jeśli nie chcemy z niej korzystać wyłączamy ją.
* DDE sieci - spokojnie można wyłączyć.
* DSDM DDE sieci - jw.
* Host uniwersalnych urządzeń typu Plug and Play - opcjonalnie można wyłączyć, nie wpływa ona na bezpieczeństwo systemu.
* Menedżer sesji pomocy pulpitu zdalnego - jeśli nie korzystamy z pulpitu zdalnego (pulpit zdalny pozwala innemu użytkownikowi przez swój komputer widzieć nasz komputer) możemy tę usługę spokojnie wyłączyć. W przeciwnym wypadku musi zostać ona włączona.
* NetMeeting Remote Desktop Sharing - kolejna z usług zależnych od pulpitu zdalnego, jeśli korzystamy z pulpitu zdalnego o wyłączeniu nie ma mowy, bo ta usługa odpowiada za dostęp do naszego pulpitu przez innych użytkowników. W przeciwnym razie można spokojnie wyłączyć.
* Rejestr zdalny - jw.; usługa odpowiada za możliwość modyfikowania rejestru przez użytkowników zdalnych.
* Routing i dostęp zdalny - jw.; usługa odpowiada za routing w sieciach lokalnych (LAN) i rozległych
* Serwer - można spokojnie wyłączyć, jeśli nie udostępniamy w sieci plików i drukarek, co więcej wyłączenie tej usługi podnosi jakość bezpieczeństwa systemu.
* Telefonia - jeśli nie posiadamy modemu/rutera/liveboxa można spokojnie wyłączyć, w przeciwnym razie usługa musi ta zostać włączona, bo odpowiada za obsługę modemu/rutera etc.
* Telnet - opcjonalnie, usługa powiązana z dostępem zdalnym. Umożliwia ona użytkownikowi zdalnemu zalogowanie się na naszym komputerze.
* Urządzenie alarmowe - opcjonalnie można wyłączyć; usługa urządzenia alarmowego jest odpowiedzialna za powiadamianie wybranych użytkowników i komputery o alertach administracyjnych
* Usługa indeksowania - ma swoje zalety i wady. Zaletą jest szybsza możliwość wyszukiwania plików na dysku. Wadą jest np. zacinanie się filmów podczas oglądania. Można spokojnie wyłączyć.
* Usługa odnajdowania SSDP - jeśli nie mamy sieci domowej można spokojnie wyłączyć. Odpowiada za odnajdowanie urządzeń UPnP.
* Usługa przywracania systemu - przywracanie systemu zajmuje sporo przestrzeni dyskowej. Możemy spokojnie wyłączyć.
* Usługa raportowania błędów - odpowiada za raportowanie błędów do witryny MS. Nie radzę jednak używania raportowania błędów (beznadzieja). Wyłączyć.
* Usługi terminalowe - opcjonalnie można wyłączyć. Usługi terminalowe zezwalają wielu użytkownikom na łączenie się z komputerem.
* Zasilacz awaryjny (UPS) - jeśli nie mamy takowego, możemy spokojnie wyłączyć tę usługę.

** - Nie odpowiadam za ewentualne szkody lub wadliwe działanie systemu spowodowane skorzystaniem z tego poradnika.
Podziel się
oceń
0
0

komentarze (4) | dodaj komentarz

Trolle

wtorek, 23 września 2008 12:55

Tak..w internecie jest pełno trolli. Troll to osoba nie potrafiąca stosować norm dobrego zachowania w życiu realnym, w życiu prawdziwym, sprytnie próbująca ominąć próbę odebrania go jako kogoś złego. Osobiście zetknąłem się z trollami na forum xp.net. Otóż trolle stamtąd nie tylko nie znają norm wyżej przeze mnie wymienione, ale też są przekonani o własnej nieomylności, brak szacunku dla użytkowników czy też - nieudzielanie innym pomocy. Do tego dostałem ostrzeżenie za to, że się postawiłem. Na forum xp.net panują tzw. układy - nawzajem się kryją. Dlatego przestrzegam przed rejestracją na takim forum.

Alden


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (6) | dodaj komentarz

wtorek, 24 października 2017

Licznik odwiedzin:  11 244  

Kalendarz

« październik »
pn wt śr cz pt sb nd
      01
02030405060708
09101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Głosuj na bloog


zobacz wyniki

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Statystyki

Odwiedziny: 11244

Lubię to

Więcej w serwisach WP

Pytamy.pl

Pytamy.pl