Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 270 110 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

Ocena Mobilisu

poniedziałek, 22 czerwca 2009 22:18
Skocz do komentarzy
Mobilis sp.z.o.o jest to przewoźnik rodem z Izabelina. Do mojego rodzinnego miasta czyli Bydgoszczy zawitał w 2008 roku od stycznia przejmując obsługę najdłuższej i najbardziej opłacalnej lini 69 łączącej Osiedle Błonie z Osiedlem Tatrzańskim. Mobilis odebrał tę linię Miejskim Zakładom Komunikacyjnym, które chciały aż 67 gr więcej od Mobilisu. Od 01.01.2008 wszystko miało wyglądać ładnie, pięknie i wspaniale: Bydgoszczan miały wozić niskopodłogowe Solarisy...Ale niestety tak się nie stało. Po przegranym przetargu konsorcjum Gros-Forbus-Henzago odwołało się od wyniku przetargu, więc z punktu widzenia formalnego Mobilis nie mógł podpisać umowy z ZDMiKP w Bydgoszczy (Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej) i jeździł z tzw. "wolnej ręki". Niepodpisanie umowy spowodowało również to, że nie mogli kupić 27 Solarisów Urbino 18. W zamian Mobilis zaoferował mieszkańcom Ikarusy 280, kupione od MZK, Jelcze M181 kupione również od Miejskich Zakładów Komunikacyjnych, 2 sztuki francuskiego autobusu Heuliez GX187, 2 MANy NGxx2 oraz MANy SL223. Czwartek 03.01.2008 to chyba najgorszy dzień Mobilisu - z powodu mrozów nie domagało 17 spośród 24 autobusów co spowodowało, że po mieście poruszało się tylko 7 pojazdów. Wg mnie m.in. tym wydarzeniem Mobilis zniechęcił do siebie mieszkańców. Poprzez nieumiejętne obchodzenie się z Ikarusami z kolei sprawił, że szybko one zostały zajechane. Efektem takiego niedomagania Mobilisu była decyzja ZDMiKP, że wszystkie bilety miesięczne na linię "69" działają jako sieciówka do dnia 18.01.2008. I tu nasuwa się pytanie jak ZDMiKP mógł powierzyć w 2008 roku obsługę "69" firmie Mobilis, która udowodniła, że nie jest należycie przygotowana do obsługi 69. ZDMiKP powierzył obsługę 69 Mobilisowi bo tylko oni chcieli jeździć, MZK nie miało nawet taboru na to by jeździć na 69, For-Bus z kolei musiałby sprowadzać autobusy (chcieli oni na 69 dać Mazy) Do tego w trakcie trwania procesu nie mogli wybudować sobie warszatu ani zajezdni bo nie mieli pewności czy będą jeździć dalej. Jednak nie zwalniało to ich z odpowiedzialności za bezpieczeństwo pasażerów. Otóż niektórzy kierowcy Mobilisu na samym początku pokazali, że ani nie znają realiów bydgoskich dróg to raz; a dwa nie wiedzą jak 69 jeździ; pamiętam, że trzy razy zwracałem uwagę kierowcom Mobilisu jak mają jechać. I tylko jeden powiedział "dziękuje"; reszta pokazała, że są prostakami. Do tego autobusy jeździły np. sunąc przegubem po asfalcie...kierowcy zahaczali o krawężniki, nie potrafili stawać w zatoczkach. W marcu 2008 sytuacja się nieco ustabilizowała, mam na myśli tu to, że na 69 przestały tak często wypadać kursy. Jednak styl jazdy niektórych kierowców nadal pozostawiał wiele do życzenia, do tego Mobilis dalej nie dbał o tabor.
W tej kwestii moja opinia jest taka: Mobilis nie potrafił przewidzieć zachowania For-Busu, które uważam za dziecinne, ale jednak odrobinę dbać o tabor i posiadać odpowiednich kierowców by im nie zaszkodziło. Autobusy w Mobilisie nie przechodziły tzw. OC (Obsługi Całodziennej) przez co można było w nich zginąć. Śmieszne wydaje mi się też, że miasto i ZDMiKP nie potrafiły zaprowadzić porządku z For-Busem, ale to inny temat.
  12.08.2008 nastąpiło oficjalne pożegnanie Heuliezy GX 187, Manów NGxx2 oraz tak zasłużonych dla Bydgoszczy - Ikarusów 280. Wtedy bowiem nastąpiło oficjalne podpisanie umowy między ZDMiKP a Mobilisem, oraz Mobilis również pokazał komplet Solarisów Urbino 18, które o godz. 14 zastąpiły stare wysłużone Ikarusy. Obsługa 69 wraz z przyjściem SU18 poprawiła się. Na koniec jeszcze przypomnę, że w sierpniu po upadku For-Busa Mobilis przejął linie 73 (Kapuściska-Łęgnowo-Stomil), 81 (Auchan - Tatrzańskie) i 92 (Rondo Grunwaldzkie - Lipniki - Murowaniec). Na dwie pierwsze linie przetarg wygrał w listopadzie, na 92 przetarg wygrało MZK. Na 73, 81 i 92 nie było jednak takich cyrków jak na 69. Choć raz na 92 kierowniczka wykazała się niedyspozycją: kazała opóźnionemu kierowcy 92 jeździć tak by do wieczora wyjeździć kilometry, przez co jeździł on wkółko i bez rozkładu... Jednak dalej mam do tej firmy zastrzeżenia: chociażby to, że nie dbają o swój tabor, niektóre wozy to już złomy kompletne mimo iż są w tak młodym wieku. Jeśli Mobilis czegoś z tym nie zrobi już za jakiś czas będzie mógł pożegnać się i z Solarisami. Brudne autobusy w środku i na zewnątrz... Moja opinia o Mobilisie jest taka: Gdyby chcieli toby mogli mieć lepiej zadbane wozy. Co więcej już na samym początku udowodnili, że nie są firmą godną zaufania; bo co jakiegoś pasażera obchodzi, że Mobilis procesuje się z For-Busem? Dla niego autobus ma podjechać na przystanek i zawieźć go do celu, inne sprawy go nie interesują. Mobilis też nie dba o wizerunek swojej firmy: ostatnio w jednym z ich autobusów nie było żadnej informacji kto linię obsługuje i do kogo zgłosić ew. skargi - kolejny minus dla Mobilisu. Jedyne co dobre jest w Mobilisie to to, że kierowcy mają obowiązkowe służbowe stroje (choć nie zawsze tego przestrzegają) ale co z tego, że kierowca ładnie wygląda jak autobus jest cały brudny? Zajechanie Ikarusów - kolejny minus dla Mobilisu. Początkowy styl jazdy kierowców - kolejny minus. Inną historią jest też to, że ZDMiKP Mobilisowi nigdy specjalnie nie dowala się do skóry... Kierowcy 69 wielokrotnie nie podjeżdżają na przystanki początkowe... Jak na razie Mobilis będzie woził Bydgoszczan na 69 do 2012 roku. Co dalej? Mobilis na pewno nie odpuści sobie walki o tę linię w 2012 roku, a za rywala na pewno będzie miał MZK. Jednak na prognozy kto wygra ten przetarg zaczekajmy gdzieś do lipca 2012. Ogółem nie lubię zbytnio Mobilisu, ale starałem się go tu dość obiektywnie ocenić.
Podziel się
oceń
0
0


Komentarze do wpisu

Skocz do dodawania komentarzy

Zapamiętaj Nick

Zapamiętaj Blog

Wstaw emotikona

Akceptuję regulamin i zobowiązuję się do przestrzegania jego postanowień.

wtorek, 24 października 2017

Licznik odwiedzin:  11 247  

Kalendarz

« październik »
pn wt śr cz pt sb nd
      01
02030405060708
09101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Głosuj na bloog


zobacz wyniki

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Statystyki

Odwiedziny: 11247

Lubię to

Więcej w serwisach WP

abczdrowie

Pytamy.pl