Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 270 108 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

Informatyka i niektóre jej rozgałęzienia

wtorek, 05 sierpnia 2008 20:10
Skocz do komentarzy

Informatyka - pojęcie dość ogólne, jednak przez laików najczęściej stosowane do określenia nauki o wszystkim co z komputerem jest związane. Mało kto zdaje sobie sprawę, że informatyka dzieli się na wiele mniejszych dziedzin. Ze względu na to, że ja niektórymi dziedzinami informatyki się interesuje i się na nich nie znam to nie będę ich opisywał. Generalne dziedziny, któryrmi interesuje się jeśli chodzi o informatykę to:
Sprzęt - dział informatyki poświęcony zagadnieniom związanym z sprzętem komputerowym, czyli przedmioty takie jak: twardy dysk, klawiatura, monitor, mysz, drukarka, skaner czy głośniki, płyty główne  itp.
Pamięć masowa - dział powiązany z działem sprzęt, aczkolwiek dziedzina ta zawęża się w porównaniu z dziedziną sprzęt, dział pamięć masowa jest poświęcony jedynie urządzeniom takim jak: napędy CD,DVD (napędy optyczne), twarde dyski (nośnik magnetyczny) czy pamięci półprzewodnikowe (pozbawione elementów mechanicznych) USB i karty pamięci.
Systemy operacyjne - poddziedzina oprogramowania zajmujący się wszelkimi zagadnieniami związanymi z systemami operacyjnymi takimi jak: stabilność, kompatybilność, zarządzanie aplikacjami etc.
Przeglądarki internetowe - jw. poddziedzina oprogramowania, zajmujący się kwestiami związanymi z przeglądarkami internetowymi takimi jak: obsługa formatów HTML, XHTML, protokołów np. HTTP, obsługa tzw. wtyczek do przeglądarek itp.
Gry komputerowe - jak sama nazwa mówi jest to poddziedzina oprogramowania zajmujący się kwestiami związanymi z grami komputerowymi.
Komunikatory internetowe - również jest to poddziedzina oprogramowania, a zajmuje on się kwestią komunikatorów internetowych np. GG, AQQ. A ściślej to zajmuje się pracowaniem i udoskonalaniem komunikatorów internetowych np. przez coraz nowocześniejsze standardy idące z duchem czasu.
Internet - jest to poddziedzina sieci komputerowych i poświęca się zagadnieniom związanym z jego funkcjonowaniem, czy bezpieczeństwem.
Sieć komputerowa - główna i najbardziej rozwinięta, a zarazem także najogólniejsza dziedzina sieci komputerowych, zajmująca się np. udostępnianiem plików czy drukarek w sieci, dziedzina ta skupia się głównie na wymianie danych między sobą.
Bezpieczeństwo teleinformatyczne - jedna z najciekawszych i najbardziej przydatnych dziedzin informatyki. Jest to dziedzina z pogranicza telekomunikacji i informatyki. Zajmuje się on szacowaniem i kontrolą ryzyka związanego z korzystania z komputerów, sieci komputerowych, a także używaniem narzędzi informatycznych do zabezpieczenia przed kradzieżą danych np. bankomatów.

Podziel się
oceń
0
0


Komentarze do wpisu

Skocz do dodawania komentarzy

Zapamiętaj Nick

Zapamiętaj Blog

Wstaw emotikona

Akceptuję regulamin i zobowiązuję się do przestrzegania jego postanowień.

wtorek, 24 października 2017

Licznik odwiedzin:  11 253  

Kalendarz

« październik »
pn wt śr cz pt sb nd
      01
02030405060708
09101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Głosuj na bloog


zobacz wyniki

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Statystyki

Odwiedziny: 11253

Lubię to

Więcej w serwisach WP

Pytamy.pl

Pytamy.pl